Wypas krów – jak przygotować się na wyjście z obory?

Artykuł oryginalnie opublikowany w AgroFakt.pl we współpracy z Pomelac.
Wypas krów na pastwisku to ważny element hodowli. Wbrew pozorom nie wystarczy jednak wypuścić zwierząt z obory. Niezbędne jest także odpowiednie przygotowanie zarówno pastwiska, jak i samego bydła – w przeciwnym razie wypas może być przyczyną wielu problemów. O co dokładnie powinieneś zadbać, zanim pozwolisz swoim krowom na swobodny wypas na świeżej, soczystej trawie?
Wypas krów na pastwisku – dlaczego warto?
Wypas krów niesie za sobą liczne korzyści. Bydło pozyskuje z trawy wiele istotnych dla pracy organizmu substancji odżywczych, takich jak beta-karoten i witaminy. W efekcie poprawia się kondycja zdrowotna zwierząt, a liczba komórek somatycznych w mleku spada. Wypas sprzyja też naturalnej syntezie witaminy D pod wpływem słońca, co wpływa korzystnie na stan układu mięśniowo-szkieletowego zwierząt oraz ich racic. Wypasane bydło ma regularne ruje i daje zadowalającą ilość mleka. Dodatkowo wypas pozwala wykorzystać użytki zielone i ułatwia ich utrzymanie oraz redukuje koszty związane z produkcją paszy.
Przygotowanie krów do wypasu
Zanim rozpoczniesz wiosenny wypas, musisz odpowiednio przygotować swoje stado. Układ pokarmowy krowy oraz żyjące w nim mikroorganizmy są bowiem bardzo wrażliwe na nagłe zmiany w pokarmie. Zwierzętom na pastwisku zagrażają też między innymi pasożyty czy tężyczka pastwiskowa. Jak je przed tym wszystkim chronić?
Przygotowanie mikroflory układu pokarmowego krów
Nagła zmiana diety krów utrudnia przyjmowanie pokarmu. Wyprowadzenie ich na pastwisko bez uprzedniego przygotowania może zatem prowadzić do wzdęć i biegunek wynikających z dużej zawartości białka i małej ilości włókna w zielonce. Niezbędne jest więc rozpoczęcie przygotowań już dwa tygodnie wcześniej. W jaki sposób? To proste – wystarczy zacząć dodawać do paszy skoszoną zielonkę, zaczynając od niewielkiej ilości i sukcesywnie ją zwiększając. Alternatywnie można zwiększyć udział siana i słomy w dawce pokarmowej.
Ważne jest również to, by pierwszy dzień wypasu był krótki. Najlepiej jest zacząć od jednej godziny na pastwisku, zwiększając czas o godzinę każdego kolejnego dnia. Dzięki temu układ pokarmowy krów naturalnie i spokojnie przestawi się na nowy typ pożywienia.
Ochrona przed tężyczką pastwiskową
Tężyczka pastwiskowa występuje ze względu na brak zdolności przyswajania magnezu z pożywienia. Dotyczy to przede wszystkim bardzo wydajnych krów i wieloródek, ponieważ ich metabolizm jest najszybszy. W związku z tym mogą u nich wystąpić drżenie mięśni, zgrzytanie zębami, biegunka, spadek produkcji mleka, a także sztywny chód. Aby zapobiec tym dolegliwościom, wystarczy przed wyjściem na pastwisko dodać 50 g magnezu do każdej dawki pokarmowej.
Przygotowanie racic
Sprawne poruszanie się po pastwisku i pobieranie pokarmu wymaga również dobrej kondycji racic. Jeśli o nią nie zadbasz, krowa będzie częściej polegiwać na pastwisku i może nie uzyskać potrzebnej energii oraz wartości odżywczych. Ich brak skutkuje z kolei spadkiem wydajności i kondycji. Rozwiązaniem jest korekcja racic, którą należy przeprowadzić 6 tygodni przed planowanym wypasem. Taki czas pozwala na usunięcie wszelkich uszkodzeń rogu racicowego i wyleczenie stanów zapalnych, które mogą powodować ból i dyskomfort.
Odrobaczanie krów

Wyjście z obory oznacza również ryzyko rozprzestrzeniania się pasożytów poprzez zarażenie pastwiska, a następnie ponowne narażenie krów na robaki. W związku z tym na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wypasu należy przeprowadzić odrobaczanie obejmujące pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne. Dzięki temu zyskasz pewność wybicia pasożytów we wszystkich stadiach rozwoju.
Przygotowanie pastwiska do wypasu
Do wypasu należy przygotować nie tylko krowy, lecz także samo pastwisko. Odpowiednie warunki środowiskowe pozwolą się upewnić, że nie dojdzie do zmniejszenia przyrostów u krów mięsnych czy też obniżenia wydajności u krów mlecznych. Podstawowe przygotowanie pastwiska do wypasu powinno obejmować:
- pozbycie się roślin o właściwościach antyżywieniowych;
- zastosowanie odpowiednich nawozów;
- higienizację pastwiska.
Oprócz tego warto zadbać o kilka innych czynników, które wpływają na bezpieczny i wydajny wypas krów.
Droga na pastwisko
Przygotowania należy rozpocząć już od szlaku prowadzącego na pastwisko. Upewnij się, że nie ma na nim ostrych kamieni czy groźnych nierówności. Droga powinna być też dobrze zabezpieczona , co pomoże krowom bezpiecznie dotrzeć do celu każdego dnia.
Stały dostęp do wody na pastwisku

Podczas wypasu krowy muszą mieć stały dostęp do wody. Trzeba bowiem pamiętać, że bydło jest bardzo podatne na stres cieplny. Poidła lub rynny ze świeża i chłodną wodą muszą się znajdować na samym pastwisku, a także w drodze na nie. Należy w miarę możliwości zadbać o umieszczenie ich w cieniu, a ich liczba i wielkość powinny być dostosowane do liczebności stada – każda krowa musi mieć swobodny dostęp do wody. Obok poideł można również umieścić lizawki solne, które pomogą zwierzętom uzupełnić niezbędne minerały.
Zadaszenie
Na pastwisku powinno się też znaleźć zadaszenie zapewniające zwierzętom schronienie przed deszczem lub zbyt intensywnym słońcem. Najczęściej stosuje się wiaty, choć dobrze sprawdza się także naturalne zadaszenie w postaci drzew czy wysokich krzewów.
Nie zapomnij o właściwym ogrodzeniu!

Pastwisko musi być także odpowiednio ogrodzone – to jeden z najważniejszych czynników zapewniających krowom bezpieczeństwo. Ogrodzenie nie tylko zapobiega ucieczkom zwierząt poza wyznaczony teren, lecz także chroni je przed drapieżnikami. Ponadto pozwala wydzielić właściwe kwatery i zapewnić zwierzętom odpowiednio kontrolowane środowisko. Przed rozpoczęciem wypasu należy sprawdzić stan ogrodzenia, a w razie potrzeby dokonać niezbędnych napraw. Szczególnie pierwsza kwatera powinna być solidnie ogrodzona, ponieważ po sezonie zimowym krowy bywają nadpobudliwe. Przy kolejnych kwaterach najlepiej jest natomiast stosować elektryzatory, czyli tzw. pastuchy elektryczne. Skuteczne i solidne modele znajdziesz w naszej ofercie!
Firma Pomelac oferuje gotowe zestawy do budowy ogrodzeń elektrycznych, a także wszelkie ich komponenty. Dzięki temu z łatwością zbudujesz z nami ogrodzenie, które zadba o bezpieczeństwo Twoich krów. Pomożemy Ci także w opracowaniu projektu oraz budowie! Dobierzemy elementy tak, aby zminimalizować zagrożenia i zmaksymalizować efektywność względem poniesionych kosztów. Proponujemy różnorodne rozwiązania – od elektryzatorów sieciowych przez akumulatorowe aż po solarne. Pamiętaj, że dobre ogrodzenie to podstawa! Solidny elektryzator bez problemów posłuży Ci przez cały sezon wypasu, a także kolejne lata.