Menu Zamknij
< Powrót
Aktualności / Poidło automatyczne czy pojenie z wiadra? Plusy i minusy obu rozwiązań.

Poidło automatyczne czy pojenie z wiadra? Plusy i minusy obu rozwiązań.

Poidło automatyczne czy pojenie z wiadra Plusy i minusy obu rozwiązań

Każdy hodowca już na samym początku musi podjąć decyzję o sposobie pojenia zwierząt. Bez względu na to, czy hodujemy bydło mięsne lub mleczne, konie, owce, czy kozy, potrzebujemy poideł. Tylko które modele wybrać? Poznaj wady i zalety poideł automatycznych oraz pojenia zwierząt z wiadra lub koryta i oceń, która z metod lepiej sprawdzi się lepiej w Twoim gospodarstwie.

Zapewnienie zwierzętom dostępu do czystej, świeżej wody jest niezbędne dla ich prawidłowego funkcjonowania i rozwoju, co jest wymagane z punktu widzenia przepisów prawa oraz dobrostanu zwierząt. To obok karmienia i zapewnienia właściwych, bezpiecznych warunków bytowania podstawowe aspekty opieki nad zwierzętami. Dawniej było możliwe wyłącznie pojenie zwierząt z wiadra lub w pobliskich zbiornikach wodnych. Dziś mamy dla tego alternatywę, jaką są poidła automatyczne. Jednak nowsze rozwiązania nie w każdym przypadku są lepsze.

Poidło automatyczne – wady i zalety

Niektóre poidła automatyczne, zwłaszcza te dla koni, wymagają naciśnięcia pyskiem przycisku, aby woda pojawiła się w poidle. Poidła automatyczne dla bydła, kóz, owiec, a nawet dla psów, są wyposażone w tzw. pływak, dzięki któremu poidło samoczynnie uzupełnia się do poziomu wyznaczonego przez właściciela. Dzięki temu woda się nie przelewa i zawsze jest dostępna dla zwierząt.

Oczywiście poidło automatyczne wymaga podłączenia do wody, co wiąże się z pewnymi utrudnieniami, a czasem nawet przebudową budynku. Jeśli nie mamy możliwości doprowadzenia wody do każdego boksu czy na wybieg, wiąże się to ze znacznymi kosztami. Co więcej, istnieje ryzyko, że woda będzie zamarzać w rurach zimą. Kolejną wadą jest brak kontroli nad ilością wody wypijanej przez poszczególne zwierzęta, co w niektórych przypadkach ma duże znaczenie. Działanie tego typu poideł należy codziennie sprawdzać, aby uniknąć sytuacji, w której zwierzęta bez wiedzy opiekunów pozostaną przez długi czas bez wody.

A co z zaletami? Poidła automatyczne mogą być montowane w budynkach (np. stajniach, oborach) oraz na wybiegach. Ich ogromną zaletą jest stały dostęp do świeżej, czystej wody oraz brak ryzyka jej zabrudzenia przez zwierzęta i w efekcie – rozwoju szkodliwych bakterii. Przede wszystkim jednak poidła automatyczne bardzo znacząco skracają czas pracy przy zwierzętach. Unikamy donoszenia świeżej wody, dźwigania ciężkich wiader, problemów z rozlewaniem wody w boksie czy na stanowisku.

Pojenie z wiadra lub koryta – wady i zalety

Pojenie z wiadra lub koryta to rozwiązanie znacznie tańsze i bardziej uniwersalne. Sprawdzi się u każdego i nie wymaga dużych nakładów finansowych, a właściciel ma nadzór nad ilością wody wypijaną przez poszczególne zwierzęta. Unikamy problemu zamarzających rur oraz ryzyka awarii poidła automatycznego.

Wadą jest jednak czasochłonność i uciążliwość tego rozwiązania, zwłaszcza jeśli pod naszą opieką znajduje się znaczna liczba zwierząt. Donoszenie wody, czyszczenie koryt lub wiader, a często także sprzątanie boksów lub stanowisk w razie rozlania wody – to wszystko wydłuża czas potrzebny na opiekę nad zwierzętami i zmniejsza efektywność pracy.

Poidła podgrzewane

Przy niskich temperaturach woda może zamarznąć zarówno w rurach, jak i w wiadrach lub korytach. Prostym rozwiązaniem zakup poideł podgrzewanych, które można stosować w stajniach i oborach oraz na padokach. Wystarczy podłączyć je do prądu, by automatycznie włączały się, gdy temperatura spadnie do około 3 stopni i utrzymywały wodę w temperaturze 10–15 stopni. To znaczne ułatwienie dla opiekunów oraz duży komfort dla zwierząt, które nie muszą pić bardzo zimnej wody.

Podsumowanie

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie poideł automatycznych w budynkach oraz koryt lub wiader na padokach i wybiegach. Każde gospodarstwo jest jednak inne i ma inne potrzeby oraz możliwości. Warto samodzielnie ocenić, które poidła lepiej sprawdzą się w naszym gospodarstwie. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z hodowlą i jesteśmy na etapie planowania, warto rozważyć zakup poideł automatycznych i wyposażyć w nie budynki podczas remontu – zwłaszcza jeśli w naszym gospodarstwie hodujemy kilkanaście lub kilkadziesiąt zwierząt. Jeśli potrzebujemy taniego rozwiązania, a nie planujemy posiadania dużej ilości zwierząt – tradycyjne pojenie z wiadra lub koryta może się sprawdzić.