Jak wybrać koryta dla koni? Przegląd popularnych rozwiązań
Każdy, kto opiekuje się zwierzętami na co dzień, wie, że odpowiedni wybór sprzętu i organizacja pracy mają znaczący wpływ na to, jak wiele czasu będą zajmować codzienne obowiązki i jak efektywnie będziemy je wykonywać. Aby ułatwić sobie pracę, warto z uwagą wybierać potrzebne wyposażenie. Koryta dla koni (żłoby) nie stanowią wyjątku.
Hodowla koni, prowadzenie pensjonatu dla prywatnych wierzchowców lub szkółki jeździeckiej to dla wielu miłośników tych zwierząt spełnienie marzeń. Takie zajęcie to jednak nie tylko przyjemność, ale także mnóstwo pracy i niekończąca się lista obowiązków. Bez odpowiednio zoptymalizowanej pracy i ułatwienia sobie codziennych zadań, szybko okaże się, że tracimy dużo czasu zupełnie bez potrzeby. Warto postąpić zgodnie z powiedzeniem: pracuj mądrze, nie ciężko – i tak dostosować stajnię i padoki, by codzienne obowiązki zajmowały minimum czasu.
Dlaczego wybór koryta jest tak ważny?
Raz wybrane koryta dla koni zwykle służą nam przez wiele lat. Od tej decyzji zależy, czy codzienna praca będzie prosta i wydajna, czy problematyczna i czasochłonna. Poświęć chwilę teraz i podczas zakupu koryt, by zaoszczędzić czas w przyszłości.
Koryta dla koni służą do zadawania paszy treściwej w boksie lub na padoku. Ponieważ karmienie odbywa się 2–4 razy dziennie, właśnie tak często będziemy korzystać z tego, pozornie mało istotnego, przedmiotu
Źle dobrane koryto nie tylko utrudnia pracę nam lub obsłudze stajni, zmniejszając efektywność wykonywanych zadań, ale może także stanowić zagrożenie dla zwierząt lub być trudne w utrzymaniu w czystości. Może także powodować utratę lub zanieczyszczanie paszy (jeśli np. połamie się lub będzie spadać).
Czym kierować się podczas wyboru koryt dla koni?
Warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, takich jak miejsce, w którym karmimy konie (padok, wiata czy stajnia), dostępne miejsce w boksie oraz własną wygodę. Warto zakładać koryta przy ścianie frontowej boksu, by można było karmić konia z korytarza, bez wchodzenia do boksu, co znacznie skraca czas pracy i zwiększa bezpieczeństwo osób obsługujących. Popularnym wyborem jest koryto narożne, które pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni w boksie.
Koryto (żłób) można zainstalować na stałe, ale możemy także zdecydować się na koryta przenośne. Niektóre mają specjalne uchwyty do zawieszenia na drzwiach boksu lub ogrodzeniu padoku, a inne mają wyłącznie rączkę, taką jak wiadra. Koryto przenośne jest wygodniejsze, jeśli karmimy konie we wiacie lub poza zwykłym miejscem ich przebywania (np. na zawodach). Ułatwia także czyszczenie koryt i umożliwia stworzenie tzw. baru ziołowego dla koni. Przydaje się również w razie uszkodzenia koryta zamocowanego na stałe. Warto mieć w stajni przynajmniej kilka przenośnych koryt „na wszelki wypadek”.
W stajniach coraz częściej wykorzystuje się koryta z tworzyw sztucznych. Są odporne na pęknięcia, gryzienie przez zwierzęta, zniszczenia oraz wysokie i niskie temperatury. Przy okazji łatwo utrzymać je w czystości, a niewielka waga ułatwia codzienną obsługę, co jest szczególnie ważne w przypadku koryt przenośnych i zawieszanych na ścianie frontowej boksu. Ich zaletą jest także niska cena oraz duża wszechstronność – podobne koryta z powodzeniem wykorzystuje się także w przypadku innych zwierząt: owiec, bydła czy kóz.
Koryta (żłoby) dla koni – wiele opcji do wyboru
W naszej ofercie Pomelac.pl znajdziesz żłoby dla koni, zarówno montowane na stałe w boksie lub na stanowisku, jak i przenośne modele, niektóre z możliwością zawieszenia na ścianie frontowej boksu lub ogrodzeniu. Żłoby są dostępne w różnych kształtach i mają różną pojemność (11–50 litrów). Warto wybierać nieco większe modele, by utrudnić koniom rozsypywanie paszy.
Różne kolory żłobów mogą ułatwić codzienną pracę – to szczególnie ważne, jeśli np. jeden z koni potrzebuje specjalnej diety. Inny kolor koryta ułatwi rozróżnienie tego, które zawiera inną paszę treściwą.
Sprawdź, które koryta najlepiej sprawdzą się w Twojej stajni. Zwróć także uwagę na praktyczne akcesoria – szufelki do nabierania paszy, listwy brzegowe zapobiegające rozsypywaniu i marnowaniu paszy oraz korki spustowe do koryt.